Magda Hueckel & georgia Krawiec 
be-licht-ung-en 

 

Dwie artystki  z Polski, jedna zamieszkała w Warszawie, druga w Berlinie, zmierzyły się w swych projektach z tematem natury. Ich prace w kontrastowy sposób zderzają się na wystawie be-licht-ung-en.


Magda Hueckel  w centrum swojego projektu Rytuały / Integracja umieszcza swoje nagie ciało, które niczym nukleus otoczone jest liśćmi, trawą i lasem. Artystka poddaje je naświetlaniu i działaniu zewnętrznych bodźców. Bohaterka, w tajemniczy sposób pojawia się i zanika, czasem jej kontur zdaje się zaledwie majaczyć wśród łąk. Jednocześnie cały czas zdaje się pozostawać w zgodzie z otaczającą ją przyrodą – dzięki głębokiej medytacji staje się jej elementem, zatapia się w pejzażu. Obrazy przywodzą na myśl pływającą w rzece „Ofelię” Johna Everetta Millais'a. Artystka w swoich pracach zajmuje się przemijalnością. Doświadczenie choroby oraz próba jej zaakceptowania i przezwyciężenia stały się jednym z głównych motywów prac Magdy Hueckel.

georgia Krawiec w swoim projekcie 8 miesięcy, 3 tygodnie, 5 dni porusza się natomiast (zarówno pod względem treści, jak i formy) w  nieostrym świetle podświadomości. Trzeba cierpliwie zatopić się w zalane światłem luksografie by w pewnym momencie rozpoznać to, co znane lub zaledwie domniemane. Każdy, którego wzrok powędruje przez koncentrycznie ułożony gąszcz; wzdłuż drobnych żyłek liści i gałązek, dotrze do tajemniczego nukleusa, który raz ujawnia się jako rentgenowski negatyw, innym razem jako pozytyw. Wydaje się, że to właśnie on tchnął życie w  fotografie. W tych, po części ornamentalnych, po części chaotycznych  konstelacjach, pozostawia nas georgia Krawiec z wieloma pytaniami. Artystka stworzyła swoje unikalne luksografie w procesie dziewięciomiesięcznej ekspozycji liści dębowych, pochodzących z  trzydziestu trzech miejsc w Polsce i w Niemczech oraz eksperymentalnej pracy laboratoryjnej.
 

Gatunek: Fotografie, video

Otwarcie wystawy: Piątek, 18.10.2019, godz. 19.00
Czas: 19.10. - 16.11.2019
Program ramowy: 
Sob. 26.10.2019, 16.00:  Naturalnie zintegrowana. Rozmowa z Magdą Hueckel
Sob. 16.11.2019, 16.00:  Zmierz się z dębem. Akcja artystyczna georgii Krawiec  
Galeria: ep.contmporary
Adres: Pohlstr. 71, 10785 Berlin
Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel.: +49 30 652 180 18
Wystawa otwarta:  Czw. -Pią.: 15 - 18.30, Sob. 14.00 - 18.00
Organizator: ep.contemporary, www.ep-contemporary.de
Partnerami  są Galeria Jednostka oraz  Holy Art
 
z lewej: © Magda Hueckel: Rituals Integration 3, C-Print (fragment), 2019. 
z prawej: © georgia Krawiec: 8 Monate, 3 Wochen, 5 Tage VIII, luksografia długoterminowa na papierze bromosrebrowym (fragment), unikat, 2019