Artists: Agata Agatowska, Izabela Chamczyk, Zuzanna Dembiec, Monika Drożyńska, Apolonia Dwurnik, Sylwia Górak, Magda Hueckel, georgia Krawiec, Florentyna Nastaj, Paulina Poczęta, Małgorzata Szandała, Grażyna Tereszkiewicz, Ewa Zasada

Curators: Małgorzata Błaszczyk i Małgorzata Szandała

 

Gallery of Contemporary Art Strefa A, Cracow
Opening: 21.06.2012, 7 pm
Open until 13.07.2012

 

Artyści: Agata Agatowska, Izabela Chamczyk, Zuzanna Dembiec, Monika Drożyńska, Apolonia Dwurnik, Sylwia Górak, Magda Hueckel, georgia Krawiec, Florentyna Nastaj, Paulina Poczęta, Małgorzata Szandała, Grażyna Tereszkiewicz, Ewa Zasada

Kuratorki: Małgorzata Błaszczyk i Małgorzata Szandała

 

"Węże zrzucają skórę, gdy staje się za ciasna. To konieczność związana z rozwojem. Najpierw skóra pęka na głowie, przy nosie i wokół oczu, później wąż złuszcza ją, ściera, ściąga, wysuwa się i uwalnia. Pokryta łuskami skóra jest nie dość elastyczna, by pozwalała na wzrastanie."
(Jolanta Brach-Czaina „Błony umysłu”)

Zwykły, codzienny kontakt z rzeczywistością stał się inspiracją, dla artystek współpracujących z Galerią Sztuki Współczesnej Strefa A, do stworzenia zbiorowej wystawy zatytułowanej "Małe pranie ręczne". Chęć poruszenia tematu dorastania zrodził się po przeczytaniu książki Jolanty Brach-Czainy „Błony umysłu”.

W pracach, które zostaną zaprezentowane w ramach projektu, przystajemy na chwilę by kosztować, kontemplować i rozumieć swoje własne, indywidualne role, których się w życiu podejmujemy lub które są nam przydzielane. Nie zawsze wpasowują się one w stawiającą opór chropowatą, wywołującą zmiany i otarcia rzeczywistość. W kontakcie z nią pozbawione jesteśmy jakiejkolwiek instrukcji obsługi. Indywidualny podręcznik użytkownika pomógłby być może właścicielkom swojego ciała, gdy nagle ze sterowania automatycznego trzeba przejść na ręczne. To przejście jest konieczne, bo jeśli go nie dokonujemy, funkcjonujemy według spreparowanego algorytmu napisanego do dobrze zaprogramowanego (społecznie) życia. I chociaż nigdy nie uda się dorosnąć całkowicie, do wszystkich ról, ze względu na nieustannie zmieniające się nie tylko punkty odniesienia, ale także ciało, to staramy się to czynić codziennie na różne sposoby – tym razem poprzez wypowiedź artystyczną.

Koncepcja projektu nie ma zabarwienia feministycznego w sensie ideologicznym, ani tym bardziej go nie krytykuje. Nie jest też manifestem, czy wyrażanym jednym głosem poglądem. Składają się na nią osobiste wypowiedzi, wynikające z pogłębionej analizy własnych doświadczeń i refleksji. To przełożone na język artystyczny, twórczo przedstawione myśli i spostrzeżenia dotyczące spraw z pozoru zwyczajnych - czym jest dorosłość, cielesność, współżycie z innymi, dojrzewanie, dorastanie trwające przez całe życie. Dorastanie do różnych ról – matek, kobiet, uczennic, córek, wykładowczyń, artystek, żon.

 

Galeria Sztuki Współczesnej Strefa A, Kraków
Wernisaż: 21.06.2012, godz. 19:00
Wystawa czynna do 13.07.2012