„Arystokraci” to rezultat projektu badawczego poświęconego ludziom, którzy tak jak Krzysztof Niemczyk i Małga Kubiak nie ugięli się pod społeczną presją. Wykluczyli się lub zostali wykluczeni ze społeczeństwa w imię swoich wartości, pochodzenia, koloru skóry, narodowości, przekonań politycznych i religijnych. Ze swojej odmienności uczynili siłę. Według Diane Arbus, amerykańskiej fotografki, „odmieńcy urodzili się ze swoją traumą. Już zdali życiowy egzamin. To arystokraci”.

 

Konsultacja artystyczna: Maja Kleczewska

 

Obsada: Monika Niemczyk, Małga Kubiak, Dawid Rafalski, Kim Lee

 

„Arystokraci 1” 

 

 
   Kim był Krzysztof Niemczyk (1938–1994), krakowski artysta (malarz, sytuacjonista, pisarz, performer), autor powieści „Kurtyzana i pisklęta”, która przeszła w Polsce bez większego echa, podczas gdy we Francji okrzyknięto ją jednym z największych dzieł literatury polskiej drugiej połowy XX wieku? To „artysta niepokorny, przeklęty”, „uroczy w wichrze pomysłów”, „postać olśniewająca i przerażająca w autodestrukcji”, „radykalny przykład zespolenia życia ze sztuką”, „samobójca społeczny”, „geniusz”, „ikona niezależności”. Osoba rzucająca otoczeniu niezwykłe wyzwania. Tadeusz Kantor powiedział o nim: „Nie myślcie, że jakiekolwiek społeczeństwo byłoby zdolne go zaakceptować”.

 

Tego wieczoru Monika Niemczyk, charyzmatyczna aktorka i siostra Krzysztofa, zaprezentuje fragmenty książki „Kurtyzana i pisklęta”. Zostaną też odtworzone działania performerskie Niemczyka oraz pokazane fragmenty filmu realizowanego przez Magdę Hueckel i Tomasza Śliwińskiego na temat życia i twórczości Niemczyka.

 

Obsada: Monika Niemczyk, Dawid Rafalski

Muzyka na żywo: Stefan Węgłowski

Wideo: Magda Hueckel, Tomasz Śliwiński

Operatorzy kamery: Tomasz Szołtys, Magda Hueckel, David Tejer 

Prowadzenie dyskusji: Mike Urbaniak

Goście: Kamil Sipowicz, Marika Kuźmicz (Fundacja Arton) 

Wykorzystano fragmenty wywiadu z Andrew Solomonem

 

„Arystokraci 2” 

 

  

Małga Kubiak, diwa undergroundu, nazywana w Nowym Jorku damą generacji neo-beatowej. Reżyserka niezależnych filmów, performerka, aktorka, pisarka, wokalistka, malarka, która od 30 lat działa pomiędzy Szwecją, Warszawą, Berlinem, Nowym Jorkiem. Artystka totalna, legenda. Córka poety Tadeusza Kubiaka.

 

Podczas drugiego wieczoru Małga Kubiak zmierzy się ze śmiercią swojej matki Danuty Kubiak, zaprezentuje fragmenty swoich filmów, performansów oraz wiersz swego ojca „Szczur”. Ten wiersz „to cały mój ojciec, pełna dekadencja, która weszła we mnie jak w gąbkę. Jestem pod olbrzymim wpływem ojca, przebywałam z nim od urodzenia, weszłam w jego świat i w nim pozostałam. Literatura mnie porywała. W tym «Szczurze» jest sprzeciw wobec konsumpcji, życia materialnego, tam są stare rupiecie na strychu i szczury, które się pieprzą. I człowiek, który się powiesił w desperacji. Dla mnie to jest piękne” (z wywiadu Katarzyny Bielas dla Dużego Formatu GW, 2008).

 

Obsada: Małga Kubiak, Dawid Rafalski, Kim Lee

Muzyka na żywo: Stefan Węgłowski

Wideo wywiady: Magda Hueckel, Tomasz Śliwiński

Operatorzy kamery: Weronika Bilska, Magda Hueckel

Wykorzystano fragmenty filmów Małgi Kubiak

 

Reviews:

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,100865,19208029,piesn-zalobna-wzieta-jakby-od-almodovara-wykonana-przez.html?disableRedirects=true

http://teatrdlawas.pl/artykuly/766-zaczyn